Banyo Su Kaçağı, genel olarak alt kat komşularının tavanında meydana gelen damlamalar ve sızıntılarla kendini belli ediyor. Banyo su kaçak tespiti için profesyonel çalışan ve teknolojinin en son cihazlarını kullanan tesisatçılar yerine geleneksel yöntemlerle ve kırma işlemi yaparak çözüm bulmaya çalışan tesisatçılarla soruna çözüm bulmaya çalışmak ek maliyetler yaratıyor.

Teknolojiden faydalanmayan tesisatçılar akıntının olduğu yeri kırarak işe başlıyorlar fakat genellikle damlamanın ya da sızıntının olduğu yer sorunlu bölge olmayabiliyor. Böyle bir durumda sorunlu bölgeyi bulmaya çalışan tesisatçı banyo su kaçağı bulduğu zaman ev çoktan şantiye görünümünü almış oluyor.

bursa-banyo-su-kacaklari-02
bursa-banyo-su-kacaklari-03

Banyodaki su kaçağı tespiti günümüzde akustik dinleme cihazları veya kameralı sistem gibi gelişmiş cihazlarla banyonun bir çok yerini yıkmaya gerek kalmadan yapılabiliyor.

” Banyo su kaçağı “, ” küvet su sızıntısı ” şeklinde veya pis su tesisatı nedeniyle yaşanabiliyor.

Hatta yeni tadilat yaptırılan banyolarda bile banyo su kaçağı meydana gelebiliyor.

Banyo su kaçağının nedenleri arasında banyoda bulunan soğuk su borusu, sıcak su borusu ya da atık su gider borusundan kaynaklanabiliyor.

Soğuk su gider borularında meydana gelen kaçaklar kaynak bölgelerinde aşırı basınç oluşması sonucunda yaşanıyor.

Bu sorun için en iyi çözüm soğuk suyun sayaç bölgesine basınç düşürücü vana takmak oluyor. Bu yapılmadığı sürece şebeke suyuna gelecek basınçlı su kaynak yerlerinden sızıntı yapabiliyor.

Su kaçağı daha çok sıcak su borularında meydana geliyor. Aşırı ısınma sonucu genleşen borular geceleri şebeke suyundan gelen yüksek basınç ile sızıntı yapabiliyor.

Banyolarda meydana gelen diğer su kaçağı pis su yani atık su gider borularından kaynaklanan su kaçaklarıdır. Lavabo gider borusu, küvet duş gider borusu ve klozet gider borusu olarak 3’e ayrılan gider boruları banyoda ya da genelde havalandırma boşluğunda ana gider borusuna bağlanıyor.

Banyodaki su kaçaklarının usta hatası ya da kullanılan malzeme hatasından olup olmadığının en iyi tespiti tesisat yapıldıktan sonra en az 24 saat boruların içerisinde basınçlı su bulundurulması ayrıca banyo seramiklerini yapmaya gelen usta seramikleri büyük bir dikkat ve özenle yapmalı.

Bu gibi önlemler banyolardaki su kaçağı ihtimalini büyük ölçü de azaltıyor.

bursa-banyo-su-kacaklari-04