Temizlik yapılmadan kullanılacak olan peteklerde verim düşüklüğü yaşanacağı için ve temiz olmayan petek peteğin ömrünü de azaltacağı için belli bir zaman sonra petek temizliği yapılması gerekiyor.

Petek temizliği ile kombi bakımı birbirinden ayrı işlemler arasında yer alıyor. Kombinin bakımı yaptırılmış olsa da hatta kombi yeni alınmış bir kombi olsa da petekler eski ve temizliği yapılmamış ise ısı transferini ve dolaşımı gerektiği gibi sağlayamayacağı için ısı verimi de düşük oluyor.

Bazı kişiler peteklerin içinde yoğunlaşmadan dolayı su olabildiği için ya da kombiye yeni su doldurulduğundan dolayı petek temizliği yapılması gerekmediğini düşünüyor.

Hatta peteklerin bu şekilde temizlenebileceği bile düşünülebiliyor. Fakat kombiye yeni eklenen su peteklerdeki kireç oluşumunu hızlandırıyor. Ayrıca petek temizliği yapılmaması durumunda peteklerde yoğunlaşma ve sürtünme yaşandığı için oluşan kireç, çamurlaşma, tortu ve kurum petek diplerinde kalıyor. Bunlar da petek kanallarının tıkanmasına yol açıyor. Petek temizliği bu tıkanıklığın önlenmesi için gerekli oluyor.

Petek temizliği dendiğinde kimyasal ve özel ilaçlar kullanılarak petekteki tıkanıklığın önlenmesi, sıvı akışını düzenli hale getirilerek ısı verimini artırma işleminin yapılması anlaşılıyor.

Yapılan araştırmalar 1 milimetre kirecin ısı verimini yüzde 7 düşürdüğünü kullanılan suyun sertlik derecesine göre de yaklaşık olarak yüzde 25 – yüzde 30 verim düşüşü olduğunu bunun da daha az ısınma ve daha kabarık fatura anlamına geldiğini gösteriyor.

İlaçlı petek temizliği her yıl düzenli olarak yapılması gerekiyor. ” Petek temizliği ” yapılırken kullanılan yöntemlerle sistemin ömrünün uzatılmasının yanı sıra yakıt tasarrufunda ve ısınmada yüzde 20’lere varan artışlar oluşuyor.

Başka bir deyişle bazıları için külfet gibi gelen ya da sanki boşa masrafmış gibi gözüken petek temizliği hem yakıt bütçesinde tasarruf sağlıyor hem ısıtma sistemini daha verimli hale getiriyor. Hem de peteklerin ve sistemin ömrünü uzattığı için ısınma sisteminin yenilenme işlemi için ödenecek ücretin önüne geçiyor.

Petek temizliğini cebimizden çıkan para değil, faturaların daha az gelmesi ve ömrünü tamamlayan ısıtma sisteminin yenilenmesi için ödenecek olan maliyetin düşmesi olarak düşündüğümüzde petek temizliğinin ekonomimize olan önemi daha iyi anlaşılıyor.

Kombi petek temizliği kombi sisteminin ilk günkü gibi ısıtmadığı yerlerde yapılması gerekiyor.

Radyatör belli bir süre sonra tıkandığı için yeteri kadar ısı veremediğinden ısı kaybına ve verimin düşmesine neden oluyor. Isı tasarrufu sağlamak ve yüksek verim elde edebilmek için senede bir defa radyatör temizliği yaptırılması gerekiyor.

Radyatör temizliği verimli ısı üretimi sağlayacağından yakıt tüketimini düşürüyor, sistemin ömrünün kısalmasına neden olan tıkanıklıklar da ortadan kalktığı için sistem tadilatındaki masrafları en aza indiriyor ve fatura kabarıklıklarına son veriyor. Bu da yakıt bütçesinde tasarruf sağlıyor.